بومی سازی سیستم های ESD و F&G

بومی سازی سیستم های ESD و F&G


در میان سامانه های کنترل ایمنی و حفاظت میتوان از اصلی ترین آنها به سیستم ESD  و سیستم F&G اشاره نمود. این سیستم ها در کلیه مجموعه های صنعتی و تولیدی مانند پالایشگاه ها ،پتروشیمی ها ،معادن و نیروگاه ها و … بکار گرفته شده و جزء اصلی و مهم ترین بخش ها می باشند. […]

در میان سامانه های کنترل ایمنی و حفاظت میتوان از اصلی ترین آنها به سیستم ESD  و سیستم F&G اشاره نمود. این سیستم ها در کلیه مجموعه های صنعتی و تولیدی مانند پالایشگاه ها ،پتروشیمی ها ،معادن و نیروگاه ها و … بکار گرفته شده و جزء اصلی و مهم ترین بخش ها می باشند. در ادامه با این سیستم ها و کارکرد آنها به طور مختصر و اولیه به همراه معرفی یکی از معتبرترین شرکت های تولید کننده این نوع سیستم ها که در حاضر توسط شرکت دانش بنیان پارس پرداز مهندسی معکوس و تولید می گردد آشنا خواهید شد.

سیستم ESD (Emergency Shut Down):

این سیستم همانطور که از نامش پیداست جهت توقف اضطراری مجموعه ها مورد استفاده می باشد و به بیانی ساده تر میتوان گفت برای از کار انداختن در شرایط اضطراری در واحدهای تولید و کارخانجات مورد استفاده است.

این سیستم  نظارتی، بالادست کلیه سیستم های کنترلی است در مواردی که طبق تعریف از قبل پیش بینی شده، مشکل یا خطری در کارخانه یا واحد تولیدی به وجود آید به واسطه این سیستم با متوقف نمودن کل فرآیند از بروز حوادث جدی تری مانند آتش سوزی یا خرابی تجهیزات و محصولات جلوگیری خواهد نمود. فرآیند عملکرد این سیستم به نحوی است که درشرایط بحرانی بخشی از خطوط تولید و یا فرآیند از مدار خارج می شود و تمامی مسیرهای منتهی و یا خارج شده از این بخش در حالت ایمن قرار می گیرد. این موضوع ممکن است باعث توقف کامل فرآیند شود.

سیستم F&G (Fire & GAS):

این سیستم یکی دیگر از سیستم های پرکاربرد است که در پروژه های صنعتی مورد استفاده فراوان می باشد. این سیستم در محیط و یا مجموعه هایی که دارای حساسیت فوق العاده زیاد، به همراه دیگر تجهیزات اعلام و اطفاء حریق بکار گرفته می شود. این سیستم بر پایه تکنولوژی PLC طراحی و پیاده سازی گردیده که از درجه اطمینان عملکرد فوق العاده بالای  ۳SiL  برخوردار است.

سیستم حفاظت اعلام اطفاء حریق به دلیل هزینه بالای تامین ، طراحی، نصب و راه اندازی معمولا در نیروگاه، کارخانجات صنعتی، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و معادن مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم با قابلیت توسعه و تطابق بالا امکان برقراری ارتباط با انواع حسگرهای حرارتی شعله، سنسور تشخیصی انواع گازهای مشتعل شونده و… را دارا است.

تجهیزات متصل به سیستم F&G به خصوص سنسورها بایستی دارای سرعت تشخیصی فوق العاده و حساسیت بسیار بالا باشند و در کوتاهترین زمان ممکن به شناسایی خطر اقدام و اعلام نمایند.

سیستم های F&G مزیت های منحصربفردی داشته و به دلیل اینکه در مناطق پر ریسک و خطر جهت حفاظت از پروژه ها، تجهیزات و ماشین آلات و محصولات بکارگرفته می شوند به طور قطع از استانداردهای بالای جهانی برخوردار است.

سیستم های F&G در سه گروه متفاوت تولید می شوند که عبارتند از PLC Based،  Stand Alone و Rack mount هر کدام از این ها با روش های متفاوت طراحی، تولید ،نصب و راه اندازی می گردند. هرکدام از این انواع برای استفاده در کاربردها، مراکز و پروژه های متفاوتی به کار گرفته میشوند و دارای معایب و مزایای خاص خود می باشند.

در سال های اخیر طراحی و ساخت تجهیزات F&G توسعه بی نظیر داشته که اصلی ترین هدف، در این مسیر کاهش ریسک و عواقب ناشی از حوادث، کاهش میزان احتمال وقوع اتفاقات خطرناک، ایجاد شرایط و زمان کافی جهت فرار نیروی انسانی از حوادث ناگوار و جلوگیری از آن و ایجاد زمینه و محیط کاری ایمن برای کارکنان می باشد.

حالا که به صورت مختصر با سیستم های ESD و F&G آشنا شدید شرکت دانش بنیان پارس پرداز را به عنوان یکی از شرکت های فعال در زمینه مهندسی معکوس و تولید محصولات پرکاربرد در این زمینه خدمتتان معرفی می نماییم.

شرکت پارس پرداز در سال ۱۳۶۷ تاسیس گردید و به عنوان یکی از شرکتهای فعال در زمینه مهندسی معکوس، طراحی، بازسازی و تولید سیستمها و تجهیزات کنترل و ابزار دقیق و اتوماسیون در بخشهای مختلف صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و نظامی شناخته شده است. این شرکت به منظور دستیابی به تکنولوژی ساخت تجهیزات و انتقال دانش فنی آنها جهت بومی سازی و به کار گیری در صنایع به مدت بیش از سه دهه فعالیت نموده است.

در این زمینه شرکت دانش بنیان پارس پرداز با استفاده از تجارب و به دلیل نیاز صنایع مختلف در زمینه مهندسی معکوس، باز طراحی و تولید یکی از پرکاربردترین مجموعه های  F&G , ESD که ساخت شرکت HIMA آلمان می باشند ورود نموده و موفق گردید محصول خود را با نام تجاری PIMA به عنوان یک جایگزین بومی و ساخت داخل شده معرفی نماید. این محصول دقیقا از روی نمونه آلمانی مشابه سازی شده و با نرم افزار سیستم آلمانی به طور کامل تطابق دارد.

اطمینان از کارکرد این سیستم به دلایل حساسیت فوق العاده بالای آن همانند نمونه خارجی است و در ساخت آن کنترل های فراوانی اعمال میگردد.

در خصوص سیستم PIMA خدمات شرکت شامل موارد متفاوتی می باشد که می توان به طراحی و پیاده سازی سیستم توقف اضطراری، طراحی ساخت و پیاده سازی سیستم مانیتورینگ و نمایش، نگهداری و عیب یابی سیستم ایمنی با برند PIMA ، وارسی سطح ایمنی با در نظر گرفتن ادوات به کار رفته، ارزیابی و محاسبه سطح ایمنی ضروری و انتخاب ادوات متناسب با سطح ایمنی اشاره کرد و همچنین با استفاده از برندPIMA امکان طراحی و ساخت سیستم های ایمنی انجام میشود.

این شرکت با توجه به توانمندی های فنی و مالی در تولید این محصول هیچ محدودیتی نداشته و توانسته است به صورت کلی به نیاز بازار داخلی پاسخ بدهد البته با وجود تغییرات ارز و تعرفه واردات قطعات خارجی قیمت نهایی محصولات این شرکت بسیار مناسب تر و به گونه‌ای بوده که فضای رقابتی با تولیدات خارجی ایجاد کرده است. و به جرات می توان گفت محصولات خارجی در این زمینه توانایی رقابت نخواهند داشت.

شرکت پارس پرداز محصولات خود را با گارانتی یکساله ارائه نمود و همچنین برای نگهداری محصولات در انبار در شرایط استاندارد دو سال گارانتی در نظر گرفته است و از همه مهمتر خدمات پس از فروش آن شامل ده سال خواهد بود که با در نظر گرفتن شرایط موجود در این موارد از سوی تامین کننده و وارد کننده یا حتی سازنده اصلی دارای مزیت رقابتی فوق العاده می باشد.

سایت های خبری

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator color=”blue”][/vc_column][/vc_row]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *