رله سرعت بالا

کاربرد

در سيستم‌هاي مختلف دوار مانند الكتروموتورها و آلترناتورهاي AC/DC  مفهوم سرعت چرخش بيش از حد و به معناي مصطلح آن فرار سيستم از سرعت نرمال مسبب خسارات جبران ناپذير و پيش بيني نشده‌اي ميگردد.

به عنوان مثال درمولدهاي الكتروموتوري يا ديزل ژنراتورها افزايش بيش ازحد سرعت چرخش آلترناتور(يعني فرارديزل ژنراتور) ميتــــوانـدازجـهـات مختلف مكانيكي به ديزل وازلحاظ الكتريكي به مصرف

كننده‌هاي(ناشي از افزايش فركانس و ولتاژ)  متصل به آن خسارات جبران ناپذيري ايجاد نموده و باعث آتش سوزي در خود آلترناتور گردد. از اين رله ميتوان جهت پيشگيري  از اين گونه خسارات سود جست

طراحی

براي سهولت كاربرد و نصب سريع، اين رله در يك پوشش عايق جاسازي گرديـده كـه قـابل نـصب بـرروي ريل‌هائي  با استاندارد DIN EN 50022  مي‌باشد.
جهت اتصال وروديها و خروجيهاي اين رله ترمينالهاي مناسبي در دوجهت‌ آن درنظر گرفته شده كه ميتوان جهت اتصالات آن به نقشه ضميمه مراجعه نمود .
موارد زير برروي رله تعبيه شده است :
– سلكتورهاي مناسب براي تنظيم حد سرعت و زمان تاخير
– سه عدد نمايشگر نوري (LED) براي نمايش وضعيت ولتاژ و سيگنال ورودي و وضعيت وقوع خطا
– يك عدد كليد جهت ريست نمودن رله و تست مدار الكتريكي متصل به آن

عملکرد

پس از اتصال ولتاژ ورودي به ترمينالهاي در نظر گرفته شده، جهت تنظيم حد سرعت بر اساس سنسور متصل شده به رله بايستي مقدار را محاسبه و به توسط سلكتورهائي كه به همين منظور برروي رله تعبيه گرديده رله را تنظيم نمود.

پس ازاتصال ولتاژتغذيه به رله، سيستم ميكروپروسسوري داخلي شروع به قرائت مقدار سرعت مينمايد ومتناسب با پالسهاي ورودي نمايشگر آن شروع به چشمك زدن مينمايد.

در ضمن نمايشگروضعيت ولتاژ تغذيه مادامي كه صحت ولتاژ ازلحاظ تنظيمات داخلي رله قابل قبول باشد روشن خواهدبود همچنين آمادگي رله را براي كاراعلام ميدارد.

اين رله همان طور كه درجدول فني ضميمه رله آمده امكان اتصال چهارنوع سنسوررا داشته كه ميتواند پالسهائي را ازصفر تا600000 پالس درهردقيقه راقرائت نمايد.

در صورتي كه سرعت قرائت شده از حد تعيين شده تجاوز نمايد رله با در نظر گرفتن زمان تاخير تعيين شده توسط سلكتوري كه به همين منظور برروي رله تعبيه گرديده خروجي رله را فعال مينمايد و نمايشگر خطا را كه به همين منظور در نظر گرفته شده روشن مينمايد.

در صورتي كه سرعت از حد در نظر گرفته شده پائين تر آمده باشد خروجي رله همچنان فعال باقي ميماند تا هنگامي كه توسط كليد ريست و يا ورودي آن از روي ترمينالهائي كه به همين منظور در نظر گرفته رله ريست گردد و رله مجددا از ابتدا آماده كار گردد.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “رله سرعت بالا”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “رله سرعت بالا”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *